Yaşama Borcu

Yaşama Borcu  • Tedarik Süresi: 1 Gün
  • Gönderim Süresi: 2 Gün
%30.00 indirim 60,00 TL 42,00 TL

Uzun bir aradan sonra ikinci deneme kitabı "Yaşama Borcu" ile yeniden karşımıza çıkıyor Adem Kandemir. Kitabın söz başı kısmında "Geçmiş, şimdi ve gelecek aklı yitiklerin karanlık oyunlarına kurban ediliyor ve toplumun hâfızası kilitleniyor." diyen Kandemir, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Evet hazin bir ortamda, zor bir zamandayız. Gelgelelim bir şekilde yaşamasını ve yaşatmasını bilmekle de yükümlüyüz. Hayat kaçıp gitmektedir hiç kuşkusuz. Lâkin ‘geç’ ile ‘çok geç’e teslim olmak da neyin nesi? Zamanı boşa harcamak acaba gerçekte neyi harcamaktır? Hem burada asıl önemli olan insanın ne kadar süre yaşadığı mı, yoksa ne yapıp nasıl yaşadığı mı? ‘Nice ömürler vardır ki,’ der bilge, ‘zamanı uzun, değeri kısa; nice ömürler de vardır ki, zamanı kısa, değeri çoktur.’ Öyleyse bugünün değerini bilmek, yürekli bir yol eri olmak, hayatın anlamını kavramak, insan olmanın şuûruna varmak ve ağyar meydanlarında ömrü bereketlendirmek biricik görev sayılmalı değil midir?" Yazar bu kitabı, işte bu anlayışın gereğini yerine getirme yolunda atılmış bir adım olarak görüyor. Yaşadığımız hayatı çıkmazlara sokan kimi sorunları açıklığa kavuşturma, yanılsamaları bertaraf etme, bir duyarlık ve direnç alanı oluşturma çabalarına katkıda bulunma maksadı güttüğünü belirtiyor. Düşünmeden öğrenmenin beyhûde olduğunu varsayarak düşünce düzleminde hayatı anlamlı kılmak adına "insan, toplum, hayat, iletişim, akıl, bilgi, gerçeklik ve modernlik" gibi kavramları sorguluyor; bir inceleme, ayıklama ve açıklama peşinde koşuyor; insan oluşla ilgili kayıtsız kalınamayacak kimi işâretlere dikkat çekip hatırlatmalarda bulunuyor. Bunu yaparken de elbette şu kuralı işin temeline yerleştiriyor: "Sanılar, sanrılar ve kuruntular uğruna nesneler dünyasına takılıp da kesin gerçekliğe asla sırtını dönme."

ISBN 9786051512716
Sayfa Sayısı 192 Sayfa
Baskı .Baskı 2018
Boyut 13.50x21.00 cm
Basım Tarihi 2018
Kategori Edebiyat , Deneme
Yazar Adem Kandemir
Yayınevi Hayat Yayınları

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Kargo alıcıya aittir. 300 TL ve üzeri kargo ücretsizdir.


Stokta olmayan ürünlerin tedarik süresi ortalama 2 iş günüdür. İmzalı gelen ürünlerde bu süre 5 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Kitapokur.com olarak kargolarımızı UPS Kargo ile göndermekteyiz.

Kargolar, kargo firmalarının yoğunluk durumuna göre 3 ile 8 gün içinde teslim edilmektedir.


Diğer sorularınız için hafta içi 9-18 saatleri arasında 0537 522 5230 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. 0537 522 5230 numaralı hattımız aynı zamanda Whatsapp hattımızdır. Whatsapp üzerinden 7/24 mesaj atabilirsiniz. Mesai saatleri dışında da olsa en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Çok Satanlar